Motosiklet tutkunları için motosikletleri çok önemlidir, motor alarmı, motosikleti, özel ve değerli eşyalarınızın korunmasında etkilidir. Tüm alarmlar genel olarak aynı özelliklere sahiptir. Ancak motosiklet alarmları yapısı gereği frene sabitlenebilir ya da gidona sabitlenebilir. Bununla birlikte siren, çevre sensörü ve GPS tipli motor alarmları da bulunmaktadır. Sirenli motosiklet alarmları en çok tercih edilen alarmların yanında en iyi motosiklet alarmları olarak da tanımlanabilir. Motosiklete hırsız tarafından herhangi bir erişim olduğunda ya da yanına çok yaklaşıldığında sensörler bunu algılayıp yüksek ve tiz bir biçimde çalarak hırsızları korkuttukları gibi motosiklet sahibini de durumdan haberdar etmiş olurlar. Çevre sensörleri kapalı ortamlarının mekanizması için çalıştığı için kalabalık ortamlarda ve otoparklarda kullanıma uygun değildir. GPS sistemine sahip alarmlar ise, hırsızlık anında bir müdahalede bulunmaz. Ancak motosikletin nerde olduğuna dair anlık verileri motosiklet sahibine bilgi veren bir sistemdir.

Motosiklet Alarmlarının Kilit Özellikleri

Motor alarmı kilit özelliklerine göre ikiye ayrılır. Fren diskine kilitlenen alarmlar motosikletin fren deliklerine kelepçelenir. Böylece motosiklet sabitlenmiş olur. Gidon alarm kilitleri, gidonun sağ ya da sol tarafına kilitlenir. Bu kilitler motorun vitese geçmesini önlemek için ön freni ve gazı kavrar. Bir alarm kurulumu kolay, taşınabilir ve erişilebilir olmalıdır. Alarmı etkinleştirmek, parametre ve ses ayarı yapmak gibi unsurlar söz konusu olduğunda kablosuz kumanda ya da Bluetooth uyumlu bulunan modeller tercih edilebilir. Pil ömrü uzun süre dayanan modeller en iyi modellerdir. En iyi modeller uzun süre şarj gerektirmeyen özel pil kullanılırlar.

Motosiklet Alarmını Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Motor alarmı seçerken bazı konulara dikkat etmeniz gerekir. En çok dikkat edilmesi gereken konu ise dayanıklılığına ve güvenlik sistemlerinin performansı başta gelir. Bunun yanında ses güvenlik sisteminin en önemli unsurudur. Motosiklet alarmının 100DB’in üstünde olması gerekir. Alarmın boyutu 7mm-9mm boyutunda olmalıdır. Motor alarmı fiyatları ve modellerini incelemek için internet sayfaları üzerindeki ilgili online mağazaları ziyaret edebilirsiniz