Kış lastikleri zorlu hava koşullarını kaldırabilecek; soğuk hava, yağmur, kar, çamur gibi pek çok duruma uyum sağlayabilecek olan özel tasarlanmış lastiklerdir. 7 derece altındaki hava sıcaklıklarında kış lastikleri kullanılmalıdır. Çünkü havalar soğumaya veya yağmur, kar gibi etkenler sürece dâhil olmaya başladığında güvenli sürüş problemleri baş gösterebilir. Kış lastikleri kış şartlarına uygun frenleme yapabilen güvenli sürüş odaklı lastiklerdir. Kış lastiklerinin üzerinde yağmur, kar vb. ıslak zeminlerde su tutuşunu engelleyen özel kanalları vardır. Bu özel kanallı ve derin dişli desenlere sahip olan kış lastikleri keskin virajlar, tepeler, zor zeminli yollarda daha kuvvetli yola tutunma sağlayarak sürüş güvenliğini artırır.

KIŞ LASTİKLERİ HANGİ ÖZELLİKLERİ TAŞIMALI?

Kış lastikleri her lastik modelinde olduğu gibi öncelikle ilgili araca uygun boyutlarda seçilmelidir. Sonrasında ise mutlaka lastiğin üretim yılı kontrol edilmelidir. Üretim yılı eski olan ürünler tercih edilmemelidir. Ayrıca lastiklerin depolanma koşulları da en az üretim tarihleri kadar önemlidir. Uygun şartlarda depolanmamış olan lastiklerde deformasyon olabileceği için bu lastikler tercih edilmemelidir. Bir kış lastiğine iyi diyebilmek için sadece kar üzerinde güvenli ve konforlu gitme performansına bakılmamalıdır. Kış lastikleri, karlı zemin performansının yanında ıslak ve kuru zeminlerde, soğuk havalarda doğru ve kaliteli zemin kavraması yapabilmelidir. Ayrıca karlı veya ıslak zeminlerde çekiş gücü veya frenleme yeteneğinin başarılı olması da dikkat edilmesi gereken önemli kıstaslardandır.

KIŞ LASTİKLERİ NEREDEN ALINIR?

Kış lastikleri alanında uzman bir firmadan alınmalıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi lastiklerin üretim tarihleri ve depolama koşulları çok önemlidir. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.