İŞTE DÜNYADAKİ EN PAHALI 7 KUŞ TÜRÜ

Kuşlar değişik türlere ayrılıp, benzersiz renklerde, egzotik, oyuncu ve konuşabilen türleri olan canlılardır. Bazıları da yumurtalarından yararlandığımız, bahçelerde beslenebilen tavukgillerdir. Ancak tavuklar ve horozlarda asla sıradan kuşlar değildir. Öyle ki dünyanın en pahalı tavukları da neredeyse araba fiyatıyla satılıyor.

1. TUKAN (TOUCAN BİRD)

Görülebilecek en egzotik kuşlardan biri Tukan Kuşları. Bu kuşlar anayurdu Güney Meksika. Ama aynı zamanda birçok tropik temalı animasyon ve çizgi filmde karşımıza çıkar. En ilgi çekici yanı neredeyse boyu büyüklüğünde olan iri ve uzun gagası. Normalde siyah renkte olup, göğüs bölgesinde beyaz ya da sarı bir alan olmasına rağmen aslında en renkli yeri gagasıdır. Sade turuncu ucu siyah gagaya sahip Tukan Kuşlarının, aynı zamanda 4-5 renge sahip gagaları olanları da vardır. Bu güzel kuşların fiyatı ise; 25.000 TL.

2. SÜS HOROZU (AYAM CEMANİ TAVUĞU)

Bu ilginç horoz cinsinin yetiştiriciliği Bursa da gerçekleştiriliyor. Bu horozlar baştan aşağı siyah renkleri ve asil görünüşleri ile oldukça heybetli kuşlar. Bunun ardından fiyatları da oldukça ilginç. Normal statüde bir araba alınabilecek fiyata sahip süs horozları için yaklaşık olarak 15.000 Tl fiyat biçiliyor. Ayam Cemani Tavuklarının ibiği, tüyleri, gözleri, gagası, ağzının içi ve yumurtaları dahi siyah renkte. Hindistan’da özellikle kutsal kabul edilen bir kuş cinsi.

3. SEREMA

Bu bodur tavuk cinslerinin kökeni Malezya ya dayanmaktadır. Hatta bu tavuk Dünyanın en küçük tavuğu konumundadır. Ağırlıkları 200-300 gram arasında değişiklik gösteren bu minyatür tavuk, değerini arttıran dik duruşu ile ünlü. Bir penguen gibi kasılarak durmaya çalışan Serema Tavuğunun bu özelliği onu diğerlerinden ayırıyor. Bu güzel kuşa biçilen fiyat ise; 17.000 TL gibi yüksek bir rakam.

4. SÜMBÜL AMERİKAN PAPAĞANI

Sevimli bir suratı olan bu papağanlar genelde mavinin çok güzel bir tonunda olup, gagalarının kenarlarındaki ve gözlerinin etrafındaki sarılarla sanki bir takımın maskotu gibiler. Ana vatanı Güney Amerika olan Sümbül Papağanı, konuşma kabiliyetinin üstünlüğü diğer papağanlardan daha fazla olduğun için özel bir kuş. Bu sevimli mi sevimli canlılara sahip olup, beslemek kim istemez. Ancak fiyatları bir hayli el yakıyor. Yetişkinlik ve eğitim durumlarına göre fiyatları 10.000 TL ve 30.000 TL arasında değişiklik gösteriyor.

5. PALMİYE KAKADU (PALM COCKATOO)

Kakadu Papağanlarının belki de en ilginç olanı Palmiye Kakadudur. Gözlerinin altından gaga altına ulaşan bölge kırmızıdır ve etkileyici bir şekilde sinirlenip kızdıklarında bu bölge mavi renge dönüşür. Genel olarak mavi-siyah renklerde olan Palmiye Kakaduların başlarının üzerindeki sivri tüylerde duygusal durumuna göre dikilebilir ya da yatıktır. Bu ilginç kuşun fiyatı, yaklaşık olarak 32.000 TL’dir.

6. TAKLACI GÜVERCİN

Güvercin sevenler, besleyenler ve yarışmalara katılanlar bu kuşların da ne denli değerli olduklarını bilirler. Cinslere göre fiyatlarında değiştiği taklacı güvercinlerin bu cinsi yaklaşık olarak 13.000TL civarı.

7. BOLT

Bunlar yarışçı güvercin cinsleri. Ve ismini de dünyanın en hızlı insanı olan Usain Bolt tan almış. Görünüşüne bakmayın onlar yarış kazanan güvercinler. Belçika da gerçekleştirilen açık arttırmada, bu güvercini tam 850.000 TL ye Çinli bir iş adamı satın aldı. Yarışçı güvercin olması fiyatın bu denli yüksek olmasını sağlıyor.